nedjelja, 13. rujna 2015.

Ima li i zdravih boca za vodu?

u zadnje vrijeme, potrošačima se savjetuje da pogledaju oznaku na boci prije kupovine vode iz "boce"zbog osobnog zdravlja.



Naime, palastične boce koje kupujemo sadrže nama važne informacije. Radi se o slovima otisnutim uobičajeno s donje strane boce. Svaki proizvođač, mora na svoje boce otisnuti pravilnu oznaku kako bi znali o kakvoj se zapravo plastici radi. Rabiju se slova, brojevi (i)ili simboli.

 #1 PET ili PETE

-ovo je znak za jednokratnu bocu. Ove boce vjerojatno ispuštaju teške metale te razne kemikalije koje mogu naštetiti vašoj hormonalnoj ravnoteži.

PET je najpoznatija plastika koja se koristi za pakiranje masovno proizvedenih pića.
ova boca namjenjena je za jedno korištenje a njezino daljnje korištenje, povečava rizik od ispuštanja kemikalija te razvoja bakterija.

Polyethylene terphthaiates može ispuštata kancerogene sastojke.

# HDP ili HDPE
-ovo je plastika koja ne ispušta nikakve kemikalije ili štetne tvari koje bi vam eksperti preporučili pri kupnji vode iz boce, pošto je vjerovatno najzdravija voda koju možete naći na tržištu.

HDPE plastika, je čvsta plastika koja se koristi za izradu pakiranja deterdženata, ulja, dječjih igračka.
povoljno i jednostavno ju je reciklirati tako da je jako popularna kod proizvođača te se za nju kaže kako je najsigurnija plastika za držanje prehrambenih proizvoda vode te sokova.

#3 PVC or 3V

-ispušta dvije toksične kemikalije koje utječe na hormone u vašem tjelu..

PVC je mekana i fleksibilna plastika koja se koristi u proizvodnji prijanjajuče folije, boca za ulje, dječijih igračaka te igračaka za kučne ljubimce. Najviše se koristi kao izolator PC kablova, prozora, vrata te crijeva za vodu.

#4 LDPE

-ova plastika nesmije se koristiti u proizvodnji plastičnih boca te se više koriste u izradi plastičnih vrečica.

LDPE se danas koristi za izradu vrečica, odjeće te namještaja.

#5 PP

-jedna od obojanih ili polu prozirnih plastika koja se najviše koristi za izradu boca za sirup te jogurte.

Polypropylene je izdržljiva i lagana plastka koja je nevjerovatno otporna na vručinu.
služi kao zaštita od vlage, masti i kemikalija. Dok otvarate hermetički zatvorene vrečice vašeg omiljenog čipsa, sada znate da je traka za otvaranje upravo od ove plastike.

PP se uglavnom koristi za izradu jednokratnih pelena, čepova za boce, posudica za jogurt i margarin, vrečica za čips, slamki, ljepljivih traka za pakiranje te užeta ali i višenamjenskih čaša za veća događanja.




#6 PS

-ispušta neke kancerogene sastojke te se koristi najviše za izradu papitnatih i plastičnih čašica za kavu te fast food kontenjerima za hranu.

Polystyrene je jeftina i lagana plastika koja se lako oblikuje s raznovrsnom uporabom.
Najviše se koristi u izradi stiropornih čaša za piće, posude za "hranu za ponijeti", kartoni za jaja.

Polystyrene se koristi i kao zaštita kod postavljanja laminata koji se koristi pri uređenju doma.

#7 PC ili neoznačena plastika

-najopasnija plastika koja se koristi u industriji hrane koja ispušta BPA kemikalije i najčešće se koristi u izradi sportskih bočica za isotonične napitke te kontenjerima za hranu.

Protokoli za recikliranje ove plastike nisu standadizirani u ovoj kategoriji.
ono što je od primarne važnosti je potencionalno curenje kemikalija u hranu i piće u polycarbonat-nim posudama koje su napravljne koristeći BPA (bisphenol-A) koji je xenoestrogen, poznati endokrini disruptor.

Tako da slijedeći puta pogledajte što je na boci!